
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.64 mm |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Non-Compliant |
| Min Input Voltage | 3.6 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Quiescent Current | 25 µA |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 180 MHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
